O autorze
Sylwia – przez przyjaciółkę nazywana cyberbaba, przez dzieci Musia, o sobie mówi: neurologopeda z powołania, robi w życiu to co chciała, pomaga innym, dzieli się doświadczeniami płynącymi z wychowania dwóch chłopców, w tym starszego z autyzmem. Nie zwariowała ;) kocha swoje życie, choć bywa różnie, wyznaje motto, że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny.
Basia – terapeutka wczesnego wspomagania rozwoju, od kilku lat zatrudniona w organizacji pozarządowej, przede wszystkim zajmuje się terapią dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera. Od swoich podopiecznych uczy się oryginalnego patrzenia na świat, podziwia ich sposób ujmowania rzeczywistości. W życiu prywatnym – mama niespełna rocznego urwisa.

każdy TO robi...

http://ryms.pl/ksiazka_szczegoly/54/o-malym-krecie-ktory-chcial-wiedziec-kto-mu-narobil-na-glowe.html
Długo zastanawiałam się czy napisać właśnie o TYM… W końcu to taki duży temat tabu wśród dorosłych i znacznie mniejszy wśród dzieci. Ostatnio pracuję z kilkoma dziećmi, z TYM problemem i obserwuje swojego prawie dwu letniego syna, który zupełnie nie ma z TYM…żadnych problemów…

W czym rzecz? W KUPIE!

W brew pozorom to niestety nie jest sama fizjologia … Właśnie w tej sferze objawiają się dziecięce lęki i doświadczenia z przeszłości, które przepełnione były bólem i strachem (zabiegi medyczne, zaparcia, „lewatywy”). U dzieci z autyzmem często dodatkowo stanowią element zaburzeń sensorycznych.

Jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze, należy obrać wieloetapową strategię. Małymi kroczkami obniżać lęk dziecka. Jeśli dziecko ma zaparcia – pomóc może dobrze dobrana dieta oraz terapeuta SI, który ułoży sekwencję ćwiczeń i masaży pomagającą zwiększyć perystaltykę jelit, odprężyć.
Jeśli jest to duży lęk, należy podejść do tego inaczej. Małymi kroczkami należy oswajać lęk przed toaletą, a z drugiej strony pokazać dziecku, że robienie kupy to nic wielkiego – każdy ją robi!

Do pracy z „kupowym” problemem polecam Wam dwie książki:
1. „mała książka o kupie” – bardzo dobitnie obśmiesza temat tabu i pokazuje czytelnikowi, skąd się kupa w ogóle bierze i że każdy puszcza bąki!!!
2. Drugą książkę odkryłam niedawno – wydaje się być pozycją dla młodszych dzieci, traktującą temat nie wprost. „Bajka o małym kreciku, który chciał się dowiedzieć, kto narobił mu na głowę”. Na „youtube” znalazłam również krótki filmik o tej bajce.


„Kupowy” problem może się wydawać śmieszny, ale na pewno nie dla tych którzy go mają!

Owocnej pracy ;-)
Trwa ładowanie komentarzy...